Jdi na obsah Jdi na menu
 


Životopis- Vince Carter

4. 12. 2007
Ačkoli preferuje jméno Vince, narodil se jako Vincent Lamar Carter v Daytona Beach na Floridě v Halifaxské nemocnici 26. ledna 1977. Od čtyř let chodil do školky v Deland, jižním Miami a Daytoně Beach. Byl jediný "sedmák" na Cambell Junior High School, který kdy nastoupil v základní pětce. Kromě toho hrál quarterbacka ve fotbalovém týmu a byl kapitánem volejbalového týmu Mainland High. Říká se o něm, že byl nejtalentovanějším a nejoceňovanějším hráčem, který kdy vyběhl na palubovku Mainland High, kde dostudoval v roce 1995. Středoškolské ceny zahrnují ocenění od USA Today, Parade a McDonald's All-America. V roce 1995 byl zvolen Floridským basketbalistou roku. Vince má mimo sportovního nadání i hudební talent, hrál na saxofon ve školních a jazzových skupinách. Na Mainland High byl vybrán za hlavního kapelníka . V roce 1995 reprezentoval USA na Mistrovství světa juniorů.
Jako Tarheel na univerzitě v Severní Karolíně získal dva roky po sobě ocenění pro hráče vedoucího statistiky. Navíc měl nejlepší úspěšnost střelby z pole a získal cenu pro defenzivního hráče roku 1998. Vince pomohl Tarheels dostat se do "Final Four" (semifinále NCAA Tournament) v letech 1997 a 1998. V obou těchto zápasech byl vedoucím střelcem svého týmu. Jeho výjimečné výkony ho dostaly mezi pět kandidátů na prestižní John Wooden Award pro nejlepšího hráče roku (toto ocenění získal jeho spoluhráč a kamarád Antawn Jamison). Během tří sezón (celkem 103 zápasů) na UNC (University of North Carolina) měl průměry 12.3 bodů na zápas, 4.5 doskoků na zápas a 1.9 asistencí na zápas…. Ve třetí sezóně na UNC byl jmenován do prvního týmu All-Atlantic Coast Conference (ACC) a druhého týmu All-America, kdy měl průměry 15.6 bodů na zápas, 5.1 doskoků na zápas a 2.0 asistence na zápas v 38 zápasech. Ve druhé sezóně měl průměry 13.0 bodů na zápas a 4.5 doskoků na zápas v 34 zápasech. Byl jmenován do třetího týmu All-ACC. Tuto sezónu si vytvořil osobní rekord - 26 bodů proti Wake Forest.
24. června 1998 mohli Vincovi rodiče s hrdostí sledovat, jak byl bývalý Tarheel celkově jako pátý draftován Golden State Warriors. Neprodleně po draftu byl trejdován do Toronta za bývalého spoluhráče z univerzity Antawna Jamisona (celkově číslo 4 draftu) a blíže neupřesněnou částku.
Svůj debut v lize si odbyl 5. února proti Bostonu Celtics, kdy nastřílel 16 bodů a doskočil tři míče (Toronto vyhrálo 103-92). V jeho první sezóně v NBA vedl svůj tým a všechny nováčky v NBA ve skórování (18.3 bodů na zápas) a blocích (1.54 na zápas). Mezi nováčky byl hodnocen jako třetí v asistencích (3.0 na zápas) a dosažených double-doubles (6), 4. v doskocích (5.7 na zápas), 5. v získaných míčích (1.1 na zápas), 6. v úspěšnosti střelby z pole (45 %). Tuto sezónu se stal prvním hráčem Toronta Raptors, který byl jmenován Hráčem týdne (21. března 1999, 20.0 bodů na zápas, 7.0 doskoků na zápas, 1.6 asistencí na zápas) , byl také vyhlášen Nováčkem měsíce (březen a duben). O něco později byl jmenován Nováčkem roku, kdy v hlasování získal 113 hlasů ze 118 možných (95.8 %).
V sezóně 1999-2000 plně využil zkušenosti z jeho nováčkovského působení v lize a dosáhl obrovského zlepšení a byl jedním z předních adeptů na cenu pro"nejvíce se lepšícího hráče" (the Most Improved Player Award). Byl jmenován hráčem týdne (15. listopadu -21. listopadu - 24.3 bodů na zápas, 8.0 doskoků na zápas a 3.8 asistencí na zápas a 21. února. - 27. února - 35.7 bodů na zápas, 7.7 doskoků na zápas a 4.0 asistencí na zápas). 27. února si vytvořil osobní maximum v NBA - 51 bodů v zápase proti Phoenixu Suns (Raptors vyhráli 103-102). Byl vybrán do třetího týmu All-NBA. Dosáhl svého prvního triple-double (31 bodů, 11 doskoků, 10 asistencí) ve vítězném zápase proti Clevelandu Cavaliers 10. dubna 2000. Carter vedl v počtu obdržených hlasů od fanoušků v hlasování do NBA All-Star Game v letech 2000, 2001 a 2002. V Oaklandu v roce 2000 vyhrál soutěž ve smečování NBA.com Slam Dunk Contest. Vincovo představení bylo novináři často označováno jako " boj s limity člověka". Ale důležitější než individuální úspěchy bylo, že pomohl Torontu do playoffs, poprvé v historii klubu. Toronto bylo vyřazeno hned v prvním kole 3-0 na zápasy New Yorkem Knicks.
V létě 2000 byl Vince vybrán do týmu pro Olympijské hry v australském Sydney, kde USA získaly zlaté medaile. VC měl průměr 14.8 bodů na zápas, ale do paměti všech - fanoušků i médií se především zapsal svou smečí přes stojícího francouzského pivota Fredericka Weise (2.16 m).(viz.obrázek vlevo-pozn. MATES).
Carterova třetí sezóna v lize byla nejúspěšnější v historii Toronta Raptors, kdy se dostali do semifinále východní konference, kde je vyřadila Philadelphia 76ers, v posledním sedmém zápase 87-88 (VC netrefil trojku zároveň se sirénou). Tuto sezónu byl hodnocen celkově jako pátý ve skórování (27.6 bodů na zápas), sedmnáctý v úspěšnosti střelby trojek (40.8 %), šestnáctý v získaných míčích (1.52 na zápas). Opět vedl v počtu obdržených hlasů do All-Star Game (1 171 687 hlasů). V All-Star Game dal 16 bodů, doskočil 3 míče a měl 4 asistence. Soutěže ve smečování se nezúčastnil pro údajné potíže s kolenem….Byl jmenován Hráčem týdne (26.února - 4. března, kdy vedl tým k sérii čtyř vítězných zápasů s průměry 31.8 bodů na zápas, 6.5 doskoků na zápas a 4.8 asistencí na zápas při úspěšnosti střelby z pole 49.5 %). Na začátku sezóny mu zranění levého kolene znemožnilo nastoupit v sedmi zápasech.
V květnu 2001 převzal Vince svůj vysokoškolský diplom na univerzitě v Severní Karolíně. Bylo to ve stejný den, kdy se hrál sedmý zápas semifinále východní konference v Philadelphii. VC plánuje v příštích letech další studium.
Sezóna 2001-2002. Tato sezóna byla jako jízda na horské dráze, hlavně její druhá část... Toronto po vítězství 80-74 v prodloužení nad San Antoniem Spurs (druhý poločas odehráli Raptors bez Vince, který si poranil křížový stehenní sval) prohrálo 17 z 18 zápasů (v sedmi z nich VC nenastoupil pro zranění stehenního svalu). V tuto dobu asi jen ti nejzarytější fanoušci Toronta věřili v účast v playoffs, hlavně potom, když se Vince rozhodl podstoupit artroskopickou operaci kolene (26. března), které ho trápilo většinu sezóny. Ale Toronto i bez Vince zabojovalo a vyhrálo 12 z posledních 14 zápasů (z toho 9 v řadě) což jim zajistilo 7. postupové místo ve východní konferenci. Raptors byli vyřazeni v prvním kole Detroitem Pistons 3-2 na zápasy. Tuto sezónu Vince opět vedl v počtu obdržených hlasů od fanoušků v hlasování do All-Star Game (do Utkání hvězd nenastoupil - poraněný stehenní sval).
Sezóna 2002-2003 byla opět ve znamení zranění. Potom, co VC chyběl v loňských playoffs, na tréninkovém kempu před touto sezónou se objevil s obrovským očekáváním. Překypoval sebevědomím, za kterým stály dobré výkony na palubovce v přípravných zápasech. Ale přišel začátek sezóny a zranění na sebe nedala dlouho čekat. Hned na začátku sezóny (4. listopadu) si poranil levé koleno a chyběl svému týmu v 10 zápasech. Po celkem deseti odehraných zápasech sezóny 02-03, ve kterých měl průměry 19,2 bodů na zápas (nejlepší střelec Raptors) a 3,7 doskoků na zápas, si Vince na tréninku zranil pravé koleno, když se srazil se spoluhráčem. Léčení si vyžádalo 23-zápasové absentování. Po návratu Vince se výsledky Toronta výrazně zlepšily, ale přišla další rána v podobě vážného podvrtnutí kotníku, které předčasně ukončilo jeho pátou sezónu v NBA. Přes všechny zdravotní potíže byl VC i letos zvolen fanoušky do NBA All Star Game, kde své místo v základní sestavě přenechal Michaelu Jordanovi. I v této sezóně byl nejlepším střelcem Raptors s průměrem 20,6 bodů na zápas, dále měl průměry 4,4 doskoků a 3,3 asistencí na zápas ve 43 odehraných zápasech.
Vince je úspěšný nejen na palubovkách, ale i mimo ně. Je zakladatelem neziskové organizace Embassy of Hope, která pomáhá dětem a jejich rodičům v rodné Floridě a v adoptovaném Torontu. Tuto nadaci založil v roce 1998, kdy byl draftován do NBA
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář